PT08SE20-39S-SR-LC
Mfr.Part #
PT08SE20-39S-SR-LC
Description
CONN PLUG HSNG FMALE 39POS R/A
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
39
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
39
Housing Color :
Olive Drab
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Termination :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
DIN Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Published :
2006
Shell Size - Insert :
20-39
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, COMPATIBLE CONTACTS: LP-597820-355, 10-257982-16F
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Neoprene
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
PT08SE20-39S-SR-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT08SE20-39S-SR-LC Overview
PT08SE20-39S-SR-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT08SE20-39S-SR-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT08SE20-39S-SR-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT