PT08SE-22-55PYLC
Mfr.Part #
PT08SE-22-55PYLC
Description
CONN PLG HSG MALE 55PS INLINE RA
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Neoprene
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
Y
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Published :
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
55
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
PT08SE-22-55PYLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT08SE-22-55PYLC Overview
PT08SE-22-55PYLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT08SE-22-55PYLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT08SE-22-55PYLC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT