PT08SE-14-19S(SR)
Mfr.Part #
PT08SE-14-19S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
124
In Stock :
124
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Feature :
Strain Relief
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Total Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
14-19
Insert Material :
Neoprene
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Body Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
19
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
DIN Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Published :
2002
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Fastening Type :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating :
7.5A
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Socket
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, COMPATIBLE CONTACT: LP-597820-355
Packaging :
Bulk
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Datasheets
PT08SE-14-19S(SR)
Amphenol Industrial PT08SE-14-19S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT08SE-14-19S(SR) Overview
PT08SE-14-19S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT08SE-14-19S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT08SE-14-19S(SR) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER