PT08SE-14-19P(470)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT08SE-14-19P(470)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT08SE-14-19P(470) Overview
PT08SE-14-19P(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT08SE-14-19P(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT08SE-14-19P(470) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER