PT08E-14-19P(SR)
Mfr.Part #
PT08E-14-19P(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Stock
29
In Stock :
29
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
600V
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Package / Case :
Metal
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Approval Agency :
UL
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plating :
Cadmium, Chromate
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Shell Material :
Aluminum
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZATION AVAILABLE
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Gender :
Unshielded
Empty Shell :
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Length :
53.67mm
Number of Pins :
20
Neoprene
Total Number of Contacts :
19
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
14-19
Termination :
Solder Cup
Published :
2006
Datasheets
PT08E-14-19P(SR)
Amphenol Industrial PT08E-14-19P(SR)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle 19 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT08E-14-19P(SR) Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line), Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26482 Series I, PT Series of products.The device is equipped with 20 pins.In addition, there are other features such as STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZATION AVAILABLE, to mention only a few.In the packaging with the Metal, there is a device enclosed in the package.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Cable, Free Hanging.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.
PT08E-14-19P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT08E-14-19P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT08E-14-19P(SR) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER