PT08CP-14-15P(351)
Mfr.Part #
PT08CP-14-15P(351)
Description
CONN PLUG MALE 15POS CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Current Rating :
13A
Number of Positions :
15
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Number of Contacts :
15
Shell Size - Insert :
14-15
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Coupling Nut, Potted
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
2006
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Length :
55.95mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line), Right Angle 15 Positions Crimp Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT08CP-14-15P(351) Overview
PT08CP-14-15P(351) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT08CP-14-15P(351) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT08CP-14-15P(351) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER