PT08CP-12-10P(351)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT08CP-12-10P(351)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 10POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Number of Positions :
10
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Potted
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
10
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Published :
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
53.16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Neoprene
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line), Right Angle 10 Positions Crimp Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT08CP-12-10P(351) Overview
PT08CP-12-10P(351) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT08CP-12-10P(351) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT08CP-12-10P(351) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER