PT0805JR-070R5L
Mfr.Part #
PT0805JR-070R5L
Description
RES 0.5 OHM 5% 1/8W 0805
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
500MOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
PT0805JR-070R5L
YAGEO PT0805JR-070R5L
PT Series, Thick Film, 500mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C