PT0805FR-070R82L
Mfr.Part #
PT0805FR-070R82L
Description
RES 0.82 OHM 1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
820MOhm
Datasheets
PT0805FR-070R82L
YAGEO PT0805FR-070R82L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 820mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C