PT0805FR-070R348L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT0805FR-070R348L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.348 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
PT
Resistance :
348mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
125mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
660.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
PT0805FR-070R348L
YAGEO PT0805FR-070R348L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PT Series, Thick Film, 348mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C