PT0805FR-070R27L
Mfr.Part #
PT0805FR-070R27L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.27 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Series :
PT
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Resistance :
270mOhm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PT0805FR-070R27L
YAGEO PT0805FR-070R27L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 270mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C