PT07SE-24-61SLC
Mfr.Part #
PT07SE-24-61SLC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
16 Weeks
Contact Finish Termination :
Gold
Number of Positions :
61
Published :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Neoprene
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Total Number of Contacts :
61
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Datasheets
PT07SE-24-61SLC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT07SE-24-61SLC Overview
PT07SE-24-61SLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07SE-24-61SLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07SE-24-61SLC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT