PT07SE-24-61P(408)
Mfr.Part #
PT07SE-24-61P(408)
Description
CONN RCPT MALE 61POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
16 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
61
Backshell
Min Operating Temperature :
-55°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Unshielded
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle, Male Pins Panel Mount 61 Positions Crimp Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT07SE-24-61P(408) Overview
PT07SE-24-61P(408) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07SE-24-61P(408) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07SE-24-61P(408) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER