PT07SE-16-26SLC
Mfr.Part #
PT07SE-16-26SLC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
26
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insert Material :
Neoprene
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Datasheets
PT07SE-16-26SLC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT07SE-16-26SLC Overview
PT07SE-16-26SLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07SE-16-26SLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07SE-16-26SLC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT