PT07SE-16-26PLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT07SE-16-26PLC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
26
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Neoprene
Contact Finish Termination :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
PT07SE-16-26PLC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT07SE-16-26PLC Overview
PT07SE-16-26PLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07SE-16-26PLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07SE-16-26PLC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT