PT07P-14-18P
Mfr.Part #
PT07P-14-18P
Description
CONN RCPT MALE 18P GOLD SLDR CUP
Stock
14
In Stock :
14
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Unshielded
Number of Pins :
20
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Neoprene
Published :
2006
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
14-18
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Contact Style :
Pin
Termination :
Solder Cup
Radiation Hardening :
No
Gender :
Male
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Potted
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Number of Positions :
18
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Datasheets
PT07P-14-18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT07P-14-18P Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26482 Series I, PT Series.A total of 20 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Potted feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~125°C Operating Temperature.
PT07P-14-18P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07P-14-18P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07P-14-18P Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER