PT07CP-12-10S(351)
Mfr.Part #
PT07CP-12-10S(351)
Description
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
Feature :
Potted
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
10
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Receptacle, Female Sockets Panel Mount 10 Positions Crimp Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT07CP-12-10S(351) Overview
PT07CP-12-10S(351) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07CP-12-10S(351) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07CP-12-10S(351) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER