PT07A12-10SX-SR
Mfr.Part #
PT07A12-10SX-SR
Description
PT 10C 10#20 SKT RECP
Mount :
Jam Nut
Gender :
FEMALE
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
10
Contact Style :
Socket
Termination :
Solder
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
PT07A12-10SX-SR
Solder Bulk Straight
PT07A12-10SX-SR Overview
An orange Bulk case is used to package the product.There are 10 pins on the device.There is a mounting hole at Jam Nut.
PT07A12-10SX-SR Features
PT07A12-10SX-SR Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07A12-10SX-SR Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER