PT07A12-10SW-SR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT07A12-10SW-SR
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
PT 10C 10#20 SKT RECP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
10
Gender :
FEMALE
Published :
Mount :
Jam Nut
Termination :
Solder
Datasheets
PT07A12-10SW-SR
Solder Bulk Straight
PT07A12-10SW-SR Overview
An Bulk case is utilized for packaging the product.It is equipped with 10 pins.By Jam Nut, the part is mounted.
PT07A12-10SW-SR Features
PT07A12-10SW-SR Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07A12-10SW-SR Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER