PT07A-22-55P(106)
Mfr.Part #
PT07A-22-55P(106)
Description
CONN RCPT MALE 55P GOLD SLDR CUP
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Termination :
Solder Cup
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
55
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Neoprene
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
PT07A-22-55P(106)
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Solder Cup Gold Tin Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT07A-22-55P(106) Overview
PT07A-22-55P(106) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07A-22-55P(106) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07A-22-55P(106) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER