PT07A-22-41P(SR)
Mfr.Part #
PT07A-22-41P(SR)
Description
CONN RCPT MALE 41P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Neoprene
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Cable Clamp
Gender :
Male
Current Rating :
23A
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Termination :
Solder Cup
Published :
Datasheets
PT07A-22-41P(SR)
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT07A-22-41P(SR) Overview
PT07A-22-41P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07A-22-41P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07A-22-41P(SR) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER