PT07A-18-32S(106)
Mfr.Part #
PT07A-18-32S(106)
Description
CONN RCPT FMALE 32P GOLD SLD CUP
Stock
6
In Stock :
6
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
32
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
7.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
18-32
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Tin
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
PT07A-18-32S(106)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Solder Cup Gold Tin Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT07A-18-32S(106) Overview
PT07A-18-32S(106) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT07A-18-32S(106) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT07A-18-32S(106) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER