PT05SE16-23PW-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT05SE16-23PW-LC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG HSG MALE 23POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
23
Insert Material :
Neoprene
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Mount :
Box
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
23
Number of Pins :
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
W
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Contact Size :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Datasheets
PT05SE16-23PW-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT05SE16-23PW-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26482 Series I, PT Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.This part requires a Box socket for mounting.Devices with 23 pins are available.
PT05SE16-23PW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT05SE16-23PW-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT05SE16-23PW-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT