PT05SE-22-41SLC
Mfr.Part #
PT05SE-22-41SLC
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
41
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
PT05SE-22-41SLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT05SE-22-41SLC Overview
PT05SE-22-41SLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT05SE-22-41SLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT05SE-22-41SLC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT