PT05SE-22-21SLC
Mfr.Part #
PT05SE-22-21SLC
Description
CONN PLG HSG FMALE 21POS INLINE
Stock
12
In Stock :
12
Shell Size - Insert :
22-21
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
21
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PT05SE-22-21SLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT05SE-22-21SLC Overview
PT05SE-22-21SLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT05SE-22-21SLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT05SE-22-21SLC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT