PT05A-14-19P
Mfr.Part #
PT05A-14-19P
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Stock
933
In Stock :
933
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Mount :
Box, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
14-19
Plating :
Cadmium
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Neoprene
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
19
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Published :
2006
Contact Gender :
Male
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Datasheets
PT05A-14-19P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT05A-14-19P Overview
PT05A-14-19P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT05A-14-19P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT05A-14-19P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER