PT05A-14-18PW(023)
Mfr.Part #
PT05A-14-18PW(023)
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Stock
15
In Stock :
15
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Gender :
Male
Orientation :
W
Contact Plating :
Gold
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
14-18
Number of Positions :
18
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
125°C
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk W Bayonet Lock
PT05A-14-18PW(023) Overview
PT05A-14-18PW(023) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT05A-14-18PW(023) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT05A-14-18PW(023) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER