PT05A-14-18P(009)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT05A-14-18P(009)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 18POS SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Neoprene
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
18
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PT05A-14-18P(009)
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT05A-14-18P(009) Overview
PT05A-14-18P(009) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT05A-14-18P(009) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT05A-14-18P(009) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER