PT04A-12-10SX(027)
Mfr.Part #
PT04A-12-10SX(027)
Description
CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP
Stock
18
In Stock :
18
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Shell Size - Insert :
12-10
Number of Positions :
10
Orientation :
X
Receptacle, Female Sockets
Published :
2006
Neoprene
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk X Bayonet Lock
PT04A-12-10SX(027) Overview
PT04A-12-10SX(027) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT04A-12-10SX(027) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT04A-12-10SX(027) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER