PT0402JR-070R91L
Mfr.Part #
PT0402JR-070R91L
Description
RES 0.91 OHM 5% 1/16W 0402
Resistance :
910mOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PT0402JR-070R91L
YAGEO PT0402JR-070R91L
PT Series, Thick Film, 910mOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C