PT0402FR-7W0R2L
Mfr.Part #
PT0402FR-7W0R2L
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/8W 0402
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Resistance :
200mOhm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
PT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
PT0402FR-7W0R2L
YAGEO PT0402FR-7W0R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PT Series, Thick Film, 200mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C