PT0402FR-7W0R16L
Mfr.Part #
PT0402FR-7W0R16L
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/8W 0402
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
160mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Datasheets
PT0402FR-7W0R16L
YAGEO PT0402FR-7W0R16L
PT Series, Thick Film, 160mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C