PT0402FR-7T0R91L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT0402FR-7T0R91L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.91 OHM 1% 1/6W 0402
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Resistance :
910mOhm
Height :
406.4μm
Published :
2011
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
167mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
PT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
PT0402FR-7T0R91L
YAGEO PT0402FR-7T0R91L
PT Series, Thick Film, 910mOhm, 0.167W 1/6W, ±1%, -55°C~155°C