PT02SE22-32SX
Mfr.Part #
PT02SE22-32SX
Description
PTSE 32C 32#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
X
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
32
Neoprene
Type :
For Female Sockets
Bulk
Datasheets
PT02SE22-32SX
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT02SE22-32SX-LC Overview
PT02SE22-32SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02SE22-32SX-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02SE22-32SX-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER