PT02SE-20-16S(023)
Mfr.Part #
PT02SE-20-16S(023)
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT02SE-20-16S(023) Overview
PT02SE-20-16S(023) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02SE-20-16S(023) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02SE-20-16S(023) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER