PT02SE-14-15P(023)
Mfr.Part #
PT02SE-14-15P(023)
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Published :
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Ratings :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating :
13A
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT02SE-14-15P(023) Overview
PT02SE-14-15P(023) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02SE-14-15P(023) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02SE-14-15P(023) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER