PT02SE-14-12SLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT02SE-14-12SLC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish Termination :
Gold
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Size :
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
12
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, COMPATIBLE CONTACT: LP-597820-355, 10-257982-16F
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
yes
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Neoprene
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Filter Feature :
No
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DIN Conformance :
Datasheets
PT02SE-14-12SLC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Chromate over Cadmium 12 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT02SE-14-12SLC Overview
PT02SE-14-12SLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02SE-14-12SLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02SE-14-12SLC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT