PT02E-22-21S(001)
Mfr.Part #
PT02E-22-21S(001)
Description
CONN RCPT FMALE 21P GOLD SLD CUP
Stock
55
In Stock :
55
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Aluminum
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
21
Shell Finish :
Bright Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
21
Ingress Protection :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Size - Insert :
22-21
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Flanges, Panel
Contact Style :
Socket
Insert Material :
Neoprene
Datasheets
PT02E-22-21S(001)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Solder Cup Gold Bright Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT02E-22-21S(001) Overview
PT02E-22-21S(001) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02E-22-21S(001) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02E-22-21S(001) Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER