PT02E-20-41P(025)
Mfr.Part #
PT02E-20-41P(025)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT MALE 41P GOLD SLDR CUP
Stock
1
In Stock :
1
Aluminium
Voltage - Rated AC :
600V
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Color :
Black
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Zinc
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
20-41
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Package / Case :
Metal
Plating :
Zinc
Number of Positions :
41
Mount :
Flanges, Panel
Number of Contacts :
41
REACH SVHC :
No SVHC
Aluminum
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Receptacle
Approval Agency :
UL
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
PT02E-20-41P(025)
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT02E-20-41P(025) Overview
PT02E-20-41P(025) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02E-20-41P(025) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02E-20-41P(025) Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER