PT02E-12-10SX
Mfr.Part #
PT02E-12-10SX
Description
CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP
Number of Positions :
10
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Insert Material :
Neoprene
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Style :
Socket
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
X
Published :
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Box, Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
PT02E-12-10SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Bayonet Lock
PT02E-12-10SX Overview
PT02E-12-10SX Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02E-12-10SX Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02E-12-10SX Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER