PT02A-20-39P(300)
Mfr.Part #
PT02A-20-39P(300)
Description
CONN RCPT MALE 39POS SLDR CUP
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
23A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
39
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
PT02A-20-39P(300)
Receptacle, Male Pins Panel Mount 39 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT02A-20-39P(300) Overview
PT02A-20-39P(300) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02A-20-39P(300) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02A-20-39P(300) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER