PT02A-18-11S(025)
Mfr.Part #
PT02A-18-11S(025)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT FMALE 11P GOLD SLD CUP
Unshielded
Contact Style :
Socket
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Current Rating :
13A
Plating :
Zinc
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
11
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Material :
Aluminum
Number of Contacts :
11
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Approval Agency :
UL
Gold
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Black
Package / Case :
Metal
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
FEMALE
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Voltage - Rated AC :
1kV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Insert Material :
Neoprene
Datasheets
PT02A-18-11S(025)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT02A-18-11S(025) Overview
PT02A-18-11S(025) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02A-18-11S(025) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02A-18-11S(025) Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER