PT02A-12-10S(001)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT02A-12-10S(001)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
10
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Shell Size - Insert :
12-10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Bright Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Box, Flanges, Panel
Published :
2006
Number of Positions :
10
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Solder Cup
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
7.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Neoprene
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulk
Datasheets
PT02A-12-10S(001)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Bright Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT02A-12-10S(001) Overview
PT02A-12-10S(001) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT02A-12-10S(001) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT02A-12-10S(001) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER