PT01W-12-10P
Mfr.Part #
PT01W-12-10P
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-C-26482
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
10
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Cable, Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Datasheets
PT01W-12-10P
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT01W-12-10P Overview
PT01W-12-10P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT01W-12-10P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT01W-12-10P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER