PT01SE-24-61SX(SR)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT01SE-24-61SX(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Neoprene
Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
Orientation :
X
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
yes
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Bayonet Lock
PT01SE-24-61SX(SR) Overview
PT01SE-24-61SX(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT01SE-24-61SX(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT01SE-24-61SX(SR) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER