PT01P-14-18P(152)
Mfr.Part #
PT01P-14-18P(152)
Description
CONN RCPT MALE 18POS SLDR CUP
Stock
21
In Stock :
21
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Bayonet Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2006
Feature :
Potted
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Size - Insert :
14-18
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
PT01P-14-18P(152)
Receptacle, Male Pins Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT01P-14-18P(152) Overview
PT01P-14-18P(152) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT01P-14-18P(152) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT01P-14-18P(152) Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER