PT01P-14-12S(152)
Mfr.Part #
PT01P-14-12S(152)
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER CUP
Stock
21
In Stock :
21
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
12
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Size - Insert :
14-12
Published :
2006
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Termination :
Solder Cup
Feature :
Potted
1 (Unlimited)
Datasheets
PT01P-14-12S(152)
Receptacle, Female Sockets Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT01P-14-12S(152) Overview
PT01P-14-12S(152) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT01P-14-12S(152) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT01P-14-12S(152) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER