PT01E-18-11S(424)
Mfr.Part #
PT01E-18-11S(424)
Description
CONN RCPT FMALE 11P GOLD SLD CUP
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Contact Style :
Socket
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Silver
Fastening Type :
Bayonet Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
11
Datasheets
PT01E-18-11S(424)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT01E-18-11S(424) Overview
PT01E-18-11S(424) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT01E-18-11S(424) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT01E-18-11S(424) Circular Connectors applications.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER