PT01E-14-19S(023)
Mfr.Part #
PT01E-14-19S(023)
Description
CONN RCPT FMALE 19P GOLD SLD CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Backshell
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
HTS Code :
REACH SVHC :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
PT01E-14-19S(023)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT01E-14-19S(023) Overview
PT01E-14-19S(023) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT01E-14-19S(023) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT01E-14-19S(023) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER