PT00W-12-10P(027)
Mfr.Part #
PT00W-12-10P(027)
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Solder Cup
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
10
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Black Zinc Cobalt
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Bayonet Lock
Datasheets
PT00W-12-10P(027)
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT00W-12-10P(027) Overview
PT00W-12-10P(027) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT00W-12-10P(027) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT00W-12-10P(027) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER